“Jeśli Twoje DZIECKO urodziło się jako 5️ to nie musisz chodzić na siłownie” To nie moje zdanie, lecz postanowiłam je przytoczyć, bo doskonale oddaje istotę sytuacji.

5️ to niesamowicie energiczne, ciekawe świata, wrażliwe, emocjonalne a nawet buntownicze istoty. Na początku nawet nieśmiałe. Mogą potrzebować Twojego wsparcia, aby coś “załatwić”.
Ich wrażliwość i emocjonalność może bywać nawet trudna do zniesienia, zwłaszcza, jeśli jeszcze nie umieją mówić o tym co czują i czego potrzebują, lub nie chcą mówić.

​Dlatego od wczesnych lat, trzeba je uczyć nazywać emocje, a zobaczysz, że staną się w tym tak dobre, że zawstydzą niejednego dorosłego. Jeśli będą chciały ;)​

Mają duże poczucie humoru. Są bardzo przyjacielskie. Z łatwością nawiązują nowe koleżeńskie relacje.

Nie można do nich krzyczeć, kategorycznie nakazywać, zakazywać, bo można stracić z nimi kontakt w danej chwili. Gniew, bunt i agresja, które wówczas w nich mogą urosnąć odetną ich od nas, wręcz przestaną kojarzyć, myśleć. Wówczas potrzebują sporo czasu na uspokojenie. Czasem potrzebują w tym pomocy, aby nauczyć się wracać do równowagi. To może być trudny trening, ale to będzie bezcenna inwestycja w ich dorosłe życie jako 5ki.

Pomimo dużej niezależności, już od małego bardzo potrzebują klarownych zasad, granic, systemów działania, powtarzalnych rytuałów i konsekwencji. To pomoże im w przyszłości ukształtować zdrowe rozumienie wolności, odpowiedzialności.

Lecz z drugiej istotnej strony, mogą potrzebować nagięcia zasad specjalnie dla nich!  I w miarę możliwości trzeba im to umożliwić. Jako rodzic zyskasz w ich oczach nieocenioną wdzięczność, uznanie i wzrośnie ich poczucie ważności. W skrócie – zyskasz 1000 pktów dopalacza w ich oczach 😉 Nie będą musieli nic ukrywać i kombinować na boku.

Mogą mieć kłopot ze skupieniem uwagi, wydawać się wręcz nieobecne, kiedy do nich mówimy. Dobrze jest pomagać im w uczeniu skupiania uwagi na jednym zadaniu i słuchaniu. Pilnować, aby mieć ich uwagę w trakcie dawania zadań.

​Lubią mieć na sobie dużo uwagi. Potrzebują dużo dotyku. Świat poznają wszystkimi zmysłami.

Pobierz Plan Kursu

Pobierz Plan Kursu

Wypełnij dane poniżej aby zapisać się na listę i pobrać plan kursu

You have Successfully Subscribed!