Grzeczna, spokojna, rozważna i metodyczna? Mały naukowiec, konstruktor? To dziecko 4️.
Lecz nie daj się zwieść temu spokojowi. Dzieci 4️ to bardzo wrażliwe i delikatne istoty pomimo, że na zewnątrz możemy widzieć zdecydowaną a nawet upartą osóbkę, samowystarczalną, która zajmie się sama sobą. W ich wnętrzu potrafi się sporo dziać!

​Z uwagi na to, że 4️ raczej nie mówią, nie okazują tego co czują i czego potrzebują – a czują dużo – dobrze jest zadbać o staranną, spokojną (bardzo źle znoszą krzyk) rozmowę. Bardzo potrzebują miłości, uwagi, poczucia, że są ważne i doceniane. Kiedy im tego brakuje, mogą reagować mocną upartością – tak mogą zaznaczać swoją obecność, że są ważne.

Dzieci 4️ bardzo potrzebują zachęty do podejmowania ryzyka, zapewnienia zewnętrznego o swojej wartości (nie wolno im powiedzieć, “że są do niczego”). Dzięki temu zyskują odwagę do ujawniania swoich mocnych talentów czy odważniejszego, nieszablonowego działania.

Jeśli mają w tym obszarze braki z dzieciństwa, jako dorosłe 4️ również będą potrzebowały dużo zewnętrznego wsparcia. Już jako dzieci mogą utknąć we frustracji z powodu ograniczających okoliczności, które też same sobie tworzą.

4️ lubią działać krok po kroku. Dla poczucia bezpieczeństwa mocno potrzebują stabilności, powtarzalnych rytuałów – rutyny, jasnych zasad – przewidywalności, porządku. Mówiąc z innej strony: wariują, kiedy muszą żyć w chaosie, potrzebują wiedzieć, czego się od nich oczekuje i jakie są zasady gry.

4️ zdają się nie potrzebować innych dzieci do szczęścia. W grupie do pewnego momentu mogą “stać z boku”. Aczkolwiek potrzebują przyjaciół, lecz zazwyczaj jest to elitarne, zaufane grono. Przyjaźnie zawarte przez 4️ w dzieciństwie często osiągają dorosłość :) ​

Pobierz Plan Kursu

Pobierz Plan Kursu

Wypełnij dane poniżej aby zapisać się na listę i pobrać plan kursu

You have Successfully Subscribed!